Archiwum kategorii: Zdjęcia z lotu ptaka

Zdjęcia z lotu ptaka.

Chmurowy Dół

Chmurowy Dół – podmokłe obniżenie we wschodniej części wsi Przędzel w kierunku Ulanowa, w części pól zwanych „Zabłociem”, wypełnione wodą i noszące inną nazwę Jezioro Orzechowe. Z miejscem tym związane są różne legendy i opowieści. Jedna z nich głosi, iż w miejscu tym w zamierzchłych czasach stała karczma. Przekleństwo rzucone na karczmarza i karczmę spowodowało jej zapadnięcie, a na tym miejscu został dół z wodą. Mieszkańcy opowiadają, że woda jest bardzo głęboka i nie ma dna. Wokół rosną trzciny i inne zarośla, wędkarze łowią ryby na pobudowanych pomostach. Woda jest ciemno-niebieska i bardzo zimna. Miejsce bardzo piękne, owiane tajemnicą.*

*) opis miejsca pochodzi z „Planu Odnowy Miejscowości Przędzel na lata 2011 – 2018”

Chmurowy Dół w Przędzelu. Zdjęcie z marca 2016.

Mała zagwozdko-ciekawostka związana z samym zdjęciem – odbicia drzew i linii brzegowej są usytuowane na dolnej krawędzi stawu przez co zdradzają rzeczywiste położenie obserwatora. Wbrew pierwszemu wrażeniu fotka nie jest ortogonalna.

Elektrociepłownia Stalowa Wola

Były kwiaty, tysiące fociaków, setki ludzi na trasie przejazdu nowoczesnej turbiny gazowo-parowej i pełne zachwytu artykuły w lokalnej prasie 8) Teraz mamy kilkuletni poślizg z terminem uruchomienia nowego bloku, ucieczkę i bankructwo głównego wykonawcy, grube przekroczenie budżetu wykonania inwestycji i prawdopodobnie jeszcze kilka rewelacji skrywanych za parową zasłoną taniej energii. Na osłodę kilka fotek z lotu ptaka bo z góry to wszystko całkiem dobrze wygląda.

Zdjęcie niezbyt aktualne bo wykonane 20 miesięcy temu (kwiecień 2015) – widać jeszcze rozgardiasz wokół nowego bloku związany z pracami wykończeniowymi (na geoportalu są świeższe fotki .. z kolorowymi chodnikami, uporządkowane kontenery i maszyny budowlane).

Nowy blok ECSW pstryknięty od wschodu. Będzie moc! 400 MW dla krajowego systemu energetycznego i ciepełko dla mieszkańców Stalowej Woli.

Szersze kadrowanie od południa – widoczny jest praktycznie cały teren zajmowany przez elektrownię .. jest i kawałek Sanu z przystanią, skład biomasy z urządzeniami do jej przetwarzania (prawdopodobne źródło bezsenności wielu mieszkańców hutniczego grodu), nowe słupy pomalowane jeszcze jasnoszarą farbą podkładową (zdjęcie z kwietnia 2015).

Jesienny klimacik z elektrociepłownią w roli głównej (październik 2015). W tle panorama miasta z wyraźnie oznaczonym punktem serwowania szybkiego jadła z amerykańskim polotem.

Kaganek oświaty:


Zerowa emisja CO2 ==> ilość CO2 pobrana z atmosfery podczas procesu fotosyntezy zostaje na powrót uwolniona do atmosfery podczas spalania.


Dziesiątak

Starym gratem sprzed dekady, w pośpiechu byle zdążyć przed ’Lampartem 2016′ i taka fota weszła .. 🙂

Jeleń „dziesiątak” (o ile dobrze policzyłem odrostki)

Pomysł ze sprzedażą sprzętu foto okazał się mało roztropny. Latanie lataniem ale dość szybko zaczęło mi brakować focenia z góry. Z konieczności i braku innej możliwości przeprosiłem się ze starą lustrzanką wyprodukowaną ponad dekadę temu i leżakującą od lat w szufladzie bo nikt nie chciał jej kupić za 3 stówki. Sprawdziła się stara maksyma, że człowiek łatwo przyzwyczaja się do dobrego ale w drugą stronę już nie idzie tak gładko – brak gibanego ekraniku, brak kadrowania na 'żywo’, grube pomyłki AF sięgające 25% ogółu kadrów (w bezlusterkowcu nie miałem pomyłek, jak trafiło się nieostro to była to tylko i wyłącznie moja wina), brak detali w cieniach przy natywnym ISO, maksymalna używalna czułość to ISO400 dająca jakość podobną do ISO3200 w nowszej puszce .. raczej nie zaakceptuję tych wad, pora odbudować system 8)